„Powstańcze” lipy w Kłecku oznakowane!
Dodane przez admin dnia Kwiecień 05 2014 12:00:00
Wielu mieszkańców Kłecka idąc na miejscowy cmentarz widzi lipy rosnące tuż przy drodze prowadzącej do tej nekropolii. Nie każdy jednak wie, dlaczego tych lip jest dziewięć i na czyją cześć zostały posadzone. By ten fakt przypomnieć, Marek Kozicki, burmistrz gminy Kłecko podjął decyzję o ustawieniu tablicy z informacją dotyczącą tych lip. A ich historia jest niecodzienna.
Treść rozszerzona
- Od kilku dni przy drodze prowadzącej na cmentarz w Kłecku ustawiliśmy tablicę z informacją następującej treści: „Pomnik pamięci. Rząd drzew (Tilia Cordata) symbolizujących dziewięciu powstańców wielkopolskich spoczywających na miejscowym cmentarzu” - mówi Krzysztof Gronikowski z Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko.

Dziewięć lip upamiętnia dziewięciu powstańców z Kłecka, którzy są pochowani we wspólnej mogile w miejscu gdzie na kłeckiej nekropolii stoi pomnik „Poległym za Wolność i Ojczyznę w roku 1919”. W miejscu tym pochowano: Józefa Lubińskiego z Gorzuchowa, Szczepana Tamula z Parcewa, Jana Woźniaka ze Świniar, Wojciecha Pendzińskiego z Kłecka, Marcina Chudego z Pomarzan, Michała Banaszaka z Kamieńca, Juliana Kuśnierkiewicza z Kłecka, Franciszka Drzażdżyńskiego ze Świniar i Michała Olejniczaka z Kłecka.

Jaka jest historia tych lip?
Jak wynika z książki pt. „Kompanja Kłeckowska” autorstwa Edmunda Rogalskiego (był komendantem powstańców wielkopolskich w Kłecku, walczył na froncie północnym w bitwach pod Łabiszynem, Łopiennem, Nakłem, Szubinem, Rynarzewem; był jednym z pięciu oficerów w sztabie gnieźnieńskim, a za udział w walkach został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari), lipy te posadzono w 1929 roku.

- 9 lip pamiątkowych przy drodze wiodącej do cmentarza zasadzone z ramienia „Tow. Powstańców i Wojaków w Kłecku” w 1929 r. dla upamiętnienia 10-lecia niepodległości Polski i uczczenia poległych 9 bohaterów z Kompanji Kłeckowskiej – czytamy we wspomnianej książce.

Z kolei wspomniany pomnik na cmentarzu w Kłecku wybudowany został także staraniem „Tow. Powstańców i Wojaków w Kłecku” z inicjatywy ówczesnego prezesa Jana Lapisa. - Zwiedzającym przypomnieć ma, że Kłeckowiacy swą chwałę powstańczą nieśli, het, daleko pod Wysokę, Mroczę, Nakło, Kcynię, nie lękając się ofiar – czytamy w cytowanej już książce „Kompnja Kłeckowska”.

Poświęcenie tego pomnika odbyło się 15 sierpnia 1925 roku.

- Poprzez tę tablicę chcemy przypomnieć mieszkańcom Kłecka, jak i gościom oraz turystom przyjeżdżającym do Kłecka, dlaczego jest dziewięć lip i co on mają oznaczać. Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o naszym lokalnym dziedzictwie – dodaje K. Gronikowski.

(kfs)