Kolejne Europejskie Dni Ptaków na Stawach Kiszkowskich już za nami!
Dodane przez admin dnia Październik 03 2016 13:40:00
Po raz kolejny miłośnicy ptaków spotkali się w pierwszą niedzielę października aby wspólnie obserwować ptaki. Pogoda dopisała a razem z nią frekwencja obserwatorów, których było blisko 80. Cieszy fakt, że w tym roku dominowali najmłodsi, ale przekrój wiekowy był od niespełna rocznych maluchów, aż uczestników w słusznym wieku emerytalnym.
Treść rozszerzona
Wycieczkę tradycyjnie rozpoczęliśmy w Brudzewku, gdzie pokrótce omówiliśmy sobie co to są Europejskie Dni Ptaków i krótko scharakteryzowaliśmy miejsce naszej wycieczki czyli Stawy Kiszkowskie. Dla „stałych bywalców” naszych spotkań było to odświeżenie informacji a dla osób po raz pierwszy biorących udział w naszej akcji był to zastrzyk informacji o tej akcji.

Na stawy wyruszyliśmy „uzbrojeni” w lornetki, które miało spore grono obserwatorów oraz 4 profesjonalne lunety obserwacyjne o dużym przybliżeniu.

W takcie spaceru zaobserwowaliśmy ponad 20 gatunków ptaków. Najwięcej było czajek, które swoja liczbą robiły chyba największe wrażenie na „ptasiarzach”. Co chwilę podrywało się stado i przelatywało z mielizny na mielizną. Wśród nich były również siewki złote, biegusy zmienne oraz brodźce śniade. Mogliśmy zobaczyć też kilka gatunków kaczek, tj. krzyżówki, cyranki, cyraneczki, świstuny, rożeńce i krakwy. Nie zabrakło również gęsi, które zlatywały się z porannych żerowisk na stawy. Dominowała gęgawa, ale były też już gęsi zbożowe i jedna biało czelna.

Na chwilę zatrzymaliśmy się przy nowo wybudowanej platformie widokowej służącej specjalnie do obserwacji ptaków. Znajduje się ona w Brudzewku, tuż przy stawach. Powstałą dzięki inicjatywie ochronnej, w którą zaangażowało się Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra. Wieża ta „kanalizuje” ruch tur tyczny na stawach i pozwala obserwować ptaki z dalszej odległości nie powodując ich niepokojenia.

W trakcie obserwacji można było porozmawiać na najróżniejsze tematy ornitologiczne i nie tylko. Padały pytani o funkcjonowanie obszarów Natura 2000, czy o ptaki w budynkach i ich ochronę.

Na koniec tradycyjnie umówiliśmy się już na kolejna wycieczkę, która odbędzie się w maju przyszłego roku a jej tematem będą ptaki o aktywności nocnej.

Tekst i zdjęcia Bartosz Krąkowski