POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Na szlaku niechanowskich pałaców
Przewodnik: Zamki, pałace i dworylipiec 05 2018 19:00:00
Na szlaku niechanowskich pałacówTrwają wakacje, mamy piękną pogodę idealną na letnie wyprawy, a że rozpoczyna się kolejny weekend, to wielu z nas zastanawia się, jak go spędzić. My polecamy niecodzienną wycieczkę – po pałacach i dworach gminy Niechanowo. Pałace i dwory to budownictwo, które zmieniało się na przełomie dziejów. Dzisiaj jedne są zadbane, inne chylące się ku ruinie. W powiecie gnieźnieńskim istnieje „Szlak pałaców i dworów” (oznakowany przez Starostwo Powiatowe), który przebiega przez prawie trzydzieści miejsc. Na terenie gminy Niechanowo na szlaku znajdują się dwa obiekty: Arcugowo i Niechanowo. Dodatkowo zapraszamy do pałacu w Mierzewie.

Arcugowo i Gierek
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1287 r. Była ona własnością zakonu w Trzemesznie. W 1520 r. wieś oddawała dziesięcinę do kościoła w Niechanowie. Następnie wieś wchodziła w skład dóbr arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Po konfiskacie majątku kościelnego przez władze pruskie dobra arcugowskie nabyła rodzina von Tschammer. Na początku XIX w. wieś należała do rodziny Rożnowskich herbu Nowina, w 1886 r. przeszła w ręce Rzewuskich herbu Krzywda. W XIX w. właścicielem wsi był Michał Rożnowski, który w 1815 roku wzniósł neogotycki pałac otoczony parkiem krajobrazowym. W 1848 r. od strony południowej Michał Dezydery Rożnowski dobudował skrzydło pałacu.

Z kolei w 1910 r. Romuald Rzewuski nadbudował piętro głównej bryły, wieżę i pawilon ogrodu zimowego przylegający z tyłu do pałacu. W północno-zachodnim narożniku znajduje się ośmioboczna wieża. Dwór wzorowany jest na angielskiej architekturze późnogotyckiej. Z dawnego wyposażenia i wystroju wnętrz nic się nie zachowało.

Przy północnej bramie wjazdowej do pałacu w Arcugowie stoi figura Matki Boskiej ufundowana przez Emilię z Przyłuskich Rożnowską. Figura została poświęcona w rocznicę śmierci jej stryja - arcybiskupa Leona Przyłuskiego, metropolity poznańskiego i gnieźnieńskiego oraz Prymasa Polski w latach 1845-1865.

W latach 70-tych XX wieku kilkakrotnie w pałacu przebywały ówczesny premier Piotr Jaroszewicz. Przynajmniej jeden raz był też Edward Gierek. Obecnie pałac jest własnością prywatną.

Niechanowo i Wybicki
Najstarsze wzmianki dotyczące Niechanowa pochodzą z 1395 roku. W 1415 r. właściciele Niechanowa był łowczy poznański Mikołaj z Dzwonowa, później Zarębowie z Brzostkowa. Pewne jest też, że właścicielem wsi w 1459 roku był Mikołaj Niechanowski, a w 1580 r. - Krzysztof Tomicki. Kościół pw. św. Jakuba powstał na przełomie XIII i XIV wieku, który uległ zniszczeniu. Na jego miejscu, w 1776 roku postawiono nowy, drewniany kościół, a w 1908 roku dobudowano wieże i nawę. Z XIX wieku pochodzi rokokowe wnętrze kościoła.

Z kolei pałac w Niechanowie zbudowano w stylu barokowo-klasycystycznym, a znajduje się on w centrum wsi. Pałac powstał w latach 1783 - 1784 dla Stefana Garczyńskiego i był zbudowany prawdopodobnie na starych fundamentach. Elewację frontową zdobi portyk dobudowany na początku XIX wieku, podobnie jak przyległe do pałacu oficyny. Pałac otacza park, utworzony w XIX wieku, o powierzchni 7,4 ha. W parku rosną m.in. dęby, klony, lipy, buki oraz graby, które tworzą aleję w części zachodniej parku. W 1939 roku w wyniku grabieży dokonanej przez hitlerowców (i z powodu powojennych zmian w pałacowych pomieszczeniach) z dawnego oryginalnego wystroju zachowały się jedynie fragmenty posadzek w holu i kuchni. Po II wojnie światowej w pałacu funkcjonowała m.in. szkoła, biblioteka, restauracja. Obecnie na tym terenie działa Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP, który posiada umowę-użyczenia od Agencji Własności Skarbu Państwa.

Pałac miał w swojej historii ciekawego gościa. Otóż przebywał w nim Józef Wybicki, twórca naszego narodowego hymnu. Jego wizyta spowodowana była faktem, że poślubił on – wbrew woli swojej matki – Kunegundę Drwęska, bliska kuzynka rodu Skórzewskich (matka nie chciała się zgodzić na ślub z niezamożną i starszą od Józefa aż o 17 lat kobietą). Po ślubie młodzi nie mieli jednak gdzie zamieszkać i wówczas z pomocą pospieszyli krewni, czyli Skórzewscy, którzy użyczyli młodym małżonkom swój pałac w Niechanowie.

Mierzewo i amerykańscy lotnicy
Na kartach historii miejscowość pojawia się w 1386 r. Właścicielami wsi byli wtedy Pawęzowi Mierzawscy. W XIX wieku Mierzewo było własnością Kaczkowskich, a w XX wieku Brzeskich. Przez wieś przepływa Struga Rudnik.

Pałac w Mierzewie zbudowany został około 1890 r. dla rodziny Kaczkowskich, następnie, po 1912 r., rozbudowali go Brzescy herbu Prawdzic. Obiekt nawiązuje do klasycyzmu. Charakteryzuje go okazały ganek o dwóch filarach i dwóch kolumnach podtrzymujących taras pierwszego piętra. Z boku pseudogotycka baszta. Być może natchnieniem dla jej budowy był klejnot rodowy Brzeskich: wszak w herbie Prawdzic srogi lew stoi właśnie na szczycie blankowanej, zamkowej wieży? Dookoła pałacu roztacza się park o powierzchni 6,5 ha.

Niektórzy twierdzą, iż w ostatnich miesiącach II wojny światowej w mierzewskich dobrach ukrywała się załoga amerykańskiego bombowca, który lądowała awaryjnie prawdopodobnie w okolicach miejscowości Czajki. Obecnie pałac w rękach prywatnych i trwa jego remont.

Do wspomnianych pałaców nie można wejść, ale są one tak piękne, że warto je obejrzeć chociażby z zewnątrz. Co też my uczyniliśmy.

Karol Soberski

Od redakcji:
Szanowni Czytelnicy jeśli dysponujecie jakimiś ciekawymi informacji związanymi z historią z tych pałaców, ich tajemnicami lub być skarbami ukrytymi na terenie tych posiadłości, prosimy o kontakt z nami: redakcja@turystykalokalna.pl. Historią tych obiektów nie jest do końca znana, stąd warto ocalić od zapomnienia wszelkie ciekawostki z nimi związane.
Drukuj 6836 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie! 21.02.2019 21:00 | [622]
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym ...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 20.02.2019 17:00 | [2299]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
Wspaniała uczta dla miłośników historii w pałacu w Czerniejewie! 15.02.2019 18:00 | [620]
Wspaniała uczta dla miłośników historii w p...
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej rzeczy 12.02.2019 21:00 | [556]
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej ...
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione! 12.02.2019 12:00 | [344]
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie...
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już w marcu w Czerniejewie! 11.02.2019 13:00 | [461]
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny ...
starsze >
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich! 03.02.2019 08:00 | [616]
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Fran...
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 30.01.2019 10:30 | [1553]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
8,823,341 unikalnych wizyt